për thurje

 

Caps dhe kapelet

Një kapele parë pikturuar në varrin në Tebë figura: një burrë në një kapelë bërë të kashte. Grekët referuar kapelet utilitar dhe të veshur ato vetëm për udhëtim. Por vetëm atëherë kishte dy lloje kryesore të kapelet se ajo që ne e quajmë një "hat" dhe "kapele". Hat Pylos greke, një lloj mbulesë, kreu i ngushtë, pa kufijtë.

Dhe si hat greke petasos, vishen me një kurorë dhe të sigurt për fushat. Pastaj ai ishte i përshtatshëm për të udhëtuar në mot të keq, dhe në qoftë se nuk kishte erë dhe shi, petasos hedhur në shpinë të tij, sepse ai ishte varur në një rrip apo rrip.  Kur një kapele ishte një simbol i fuqisë pushtetit. Për shembull, në Egjiptin e lashtë vetëm faraoni mund të kryejë të mëdha bordet nga shirita pëlhure, i cili ishte vënë në një kurorë.

Të gjithë të tjerët, përveç skllevër, ishin të kënaqur me wigs nga fibra bimore. Çfarë një njeri fisnik, parukë dhe flokët më të harlisur. Në Greqinë e lashtë, burra dhe gra u pa kapelë, por gjatë udhëtimit raundin e veshur e ulët ndjerë kapelë me fushat (në një kapelë me afreske dhe skulptura përshkruar të dërguarin e perëndive Hermes-shpejtë).  Në Mesjetë, dy burrat dhe gratë veshur capes, tunika me hoods.

Hoods ketë një shumëllojshmëri të formave. Ndonjëherë në fund të kapuç qenë aq kohë që varej poshtë belit të saj. Në mesjetë kapele të bëhet një stoli dhe luksoze.  Njerëzit dekoroj pendë e tyre (pupla, Tufts), lesh, shirita dhe bizhuteritë.

Hats ishin një objekt luksi, ata ishin të zbukuruar me shirita, lesh, pupla dhe diamante. Ja se si të shkruaj një murg Augustinian (XV shekull): "qytetare kot mashkull vesh një individualitet, blerë pas një vello të shtrenjtë, rrjetë mëndafshi në tre ose katër shtresa, ajo është e zbukuruar me ar dhe kunjat argjendi kokë, ai përdor dekoratë në ballë (ose gjirit) është rreth qafës ose rruaza koral, dhe bleu në fund gruaja me shkëlqim të flokëve të vdekur.

E gjithë kjo duhet të jetë një grua të zbukuro kokë, njëqind zlotys këtu vështirë se të mjaftueshme. " Zonja dhe disa burra veshin Genin - të lartë hat dhëna formë koni.  Sugjerojnë se genins shpikur dhe e solli në modës në 1395 Isabella e Bayern. Vetëm një njëqind vjet më vonë, ai u zhduk nga rroba laike, por nuk pushoi së ekzistuari në tërësi, ai filloi të masonëve.

Korniza për princeshat Genin ishte lartësi prej 3 metra (1 m), gjykata e kishte gjeniu të 2 këmbët (60 cm). Korniza është prej letre të ashpër ose leckë të kollarisur dhe të mbuluar me pëlhura mëndafshi ose të tjera të pasura. Anën e pasme të një vel transparent varur Genin. Ajo shpesh fytyrën të mbuluar.

Te gjitha flokët vybivshiesya rruhem, kishte vetëm një trekëndësh të vogël në mes të ballit të tij.  Repin ishte aq e lartë që ndonjëherë kishte për të prerë një derë më tej.  Edhe kreu i heretikëve, të dënuar që të digjej, kurorëzuar me një kapak me një top të mprehtë të kartoni në të cilën pikturuar flakët dhe shejtanët. Genin vonë fituar dy hënë-formë ose qymyr.

Nga lindja arritën të modës në çallmat, në Evropë ata janë bërë të zakonshme.  Ata ishin veshur nga të dy burrat dhe gratë. Persianët Turbaned quajtur çështje, e cila ishte lidhur poshtë.  Nga persët përhapur këtë model flokësh të gjithë botën islame. Në XVII dhe XVIII çallmë shekuj u zhduk nga modës evropiane, dhe rishfaqet vetëm gjatë fushatës së Napoleonit në Egjipt (modës perandorisë) dhe përsëri gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Në afërsi të një çallmë çallmë - pëlhurë pëlhurë mbështjellë rreth kokës së tij mbi skullcaps, fezzes, etj Në Azinë Qendrore, kjo kapelë nuk u lejohet të veshin një ditë punëtor dhe të varfërve, të gjithë njerëzit e tjerë rreth 5 vjet e vjetër e kishte atë të drejtë .  Çallmë mund të jetë përpara dhe në shtëpi, transformuar lehtësisht në një bel rrip. Në Mesjetë në Evropë erdhi cap.  Download ajo përdoret për larje dhe gjumi dy gratë dhe burrat.

Mashkull kapak mund të ketë në fund të gjatë varur poshtë në anën. Më vonë, njerëzit e këtij flokësh u refuzua dhe zonjat veshur atë deri në fund të shekullit të XIX. Në shekujt XIV dhe XV në Evropë dominohet nga modës franceze. Caps ishin të gjatë dhe të mprehtë si kone. Në meshkuj, ata ishin të dekoruar të gjithë me pupla ngjyrë.

Në të njëjtën kohë hat shumë popullor ndjerë, mjeshtrit bërë ruse. Nga kohët më të hershme të kreut të sllavëve të Lindjes e të gjitha klasave u rrit kapele, disa duke u rritur.  Fshatarët kishin një kapak të lartë kurorë, konik lart, ishin mbështjellë deri nga ndjerë. Ka pasur edhe kapele të ulët me lesh raundin bordurë dhe kadife brokadë kurorë ose - murmolki.

Franta dhe shtiza në shekullin e XVII veshur kapele me lesh bordurë të ulët dhe të lartë, kurorën e butë kadife vuri. Boyars preferuar kapak multilayer. Shtëpi në kokat e tyre u rrit qëndisura cap-tafya (ose lloj kapele). Duke shkuar përtej pragut, vënë një kapak në krye të saj dhe gorlatnuyu hat (kjo ishte bërë nga lesh, që rrjedhin në fyt e bishës). Për këtë hat mund të dallohen nga të gjitha fisnik e tjera.

Në Rusi, gratë e martuara nuk mund të ecin në të gjitha, "lakuriq". Ata ishin kokoshniki, dy-horned fillon, e-horned magpies.  Revolucioni Francez e bën të lehtë të përshtaten, duke e bërë atë më demokratike.  Republikanët vënë mbi kokën e kuqe Phrygian kapak, dekoruar me cockades trengjyrësh dhe shirita, pikturuar në ngjyrat kombëtare - blu, të kuqe dhe të bardhë.

Phrygian kapak u shfaq në kohët e lashta. Pastaj skllevër romake të ecin me kokën të mbuluar nuk u lejohet, kështu që ata që arritën të shpëtojnë, ai menjëherë vënë në kokat e kapele të vogël, të cilit forma ishte huazuar nga Phrygians. Ata janë të quajtur - "kapele të lirisë." Kjo për shkak se gjatë shekujve bën jehonë modës për kapele, simbolizon dëshirën e popullit për liri.

Hats zbukuruar me cockades trengjyrësh dhe shirita, pikturuar në ngjyrat kombëtare - blu, të kuqe dhe të bardhë. Më afër kohën tonë, modës që ndryshon me shpejtësi. Çfarë grupe popullore në modelin e antike. Kjo bonnets me ruffles, një helmetë me një maskë.

Për të kthyer objektet e bujar me pupla struci. Në shekullin e XV pamjen dhe formën e një kapele vuri në dukje pushtimin e personit: noteri veshur një hat kastor, teologu dijetar - në një kapelë të zezë me një kurorë të sheshtë drejtkëndëshe. Artisti dhe mjeku e preferuar merr. Në XV-XVI shekuj, modës për Beretat përhapur në mesin e burrave dhe grave. Beretë - një butë raundin banesë kapele ose katrore - bërë shpesh i kadife, zbukuruar me qëndisje dhe pupla.

Cila është e çuditshme është se me kalimin e kohës, nuk merr humbasin vlerën e saj.  Në gjysmën e dytë të shekullit XIX, pa Beretat nuk janë më të trajtohen, si me 1920 e mirë e justifikuar në marrjen veshjet femërore. Në shekullin e XVI, është përhapur një kapelë e madhe të bërë nga ndjerë. Sidomos popullor ishte në Holandë.  Që këto kapele janë parë shpesh në piktura nga Rubens dhe Rembrandt, atëherë ata janë quajtur Rubens la një kapelë, një Rembrandt la.

Në burra të dy brendshëm dhe të jashtëm nuk largohen me kapelë. Edhe në tryezë nuk është hequr. Me një kapele hark përshkruajnë një gjysmërreth.  Ishte e pamundur për të hequr, kur ata u takuan, si cilindër. Zonjat veshur hat njëjtë si Cavaliers. Megjithatë, më e lartë u bë flokët gra, më komplekse dhe të lartë hat ajo kërkoi.

Për të mbrojtur flokët nga era dhe rëra u shfaq flokësh - çadrës-si trajner.  Në fillim të shekullit XVIII në fushën e kapele u përkulet në disa vende. Me kalimin e kohës, më bëni fusha të formojnë një të vazhdueshme, hat modës dhe të fillojnë të prerë ndryshe.  Shfaqet hat strehë të kthyer përpjetë - kapelë me fushat në një tre këndvështrime të kufizuar. Në një moshë të në stil rokoko janë gra e saj dhe, në shekujt XVII dhe XVIII, hat strehë të kthyer përpjetë të bëhet pjesë e uniforme.

Në fund të shekullit XVIII u zevendesuan hat dvuhugolnaya. Ajo është formuar lehtë dhe të vendosura nën shkujdesur krah, kur ai duhej të ishte në një pritje apo një top. Në Angli, të gjithë kanë një cilindër - një kapelë të lartë me fusha të vogla. Cilindër të bëhet një çështje e përditshme, kur bishtin filloi të veshin gjatë ditës.  Fillimisht, në mënyrë ka qenë cilindër me ngjyrë (gri sidomos të lehta), por me kalimin e kohës ajo u bë një rreptësisht monoton.

Për lehtësinë tuaj atje dhe opera hat - hat opera (hat Gibusa) në kuadrin tela.  Kjo kapelë, e cila është rrafshuar lehtë për një zbritje, dhe u fsheh nën krahun e saj, në vitin 1835 shpiku cilindër i zbyrthyeshëm parizian. Deri në 1914, opera hat, përveç fustan mbrëmje, fustan mbrëmje ishte një anëtarësim të njerëzve.

Paralelisht me cilindër, që nga shekulli XVIII, ishte një kastor nga rroba me cilësi të lartë, një prodhim shumë të bukura, për prodhimin e saj është aplikuar kastor IPT dhi poshtë. Gradualisht cilindër dhe kastor afrua, dhe pas 1850 nuk kishte diçka të përbashkët - tenxhere.  Republikë ka një fushat të ngushtë banesë dhe të ngurtë në formë kube kurorë, është pothuajse gjithmonë e zezë, me përjashtim të rastit gri.

Në qytetin e Londrës deri në mesin e shekullit XX hat republikë me ombrellë u konsiderua si një element tipik i veshin formale.  Në vitet 1850, ishte popullor dhe individualitet - një vend i vogël, mbulesë veshur shumë, por në fund të shekullit të XIX ishin femra kryesisht të moshuar. Në kapërcyell të shekujve XIX dhe XX ka boater - një kapelë kashte me kurorë të sheshtë të ngurtë të rrumbullakta dhe fusha të sheshtë.  Shumë shpejt ai filloi të veshin dhe gratë.

Flokësh moderne në të vogla, të shtrënguar-montim kapele dhe kreu i thur kapele, kapele janë të njohura me fushat. Në verë zakonisht veshin kapele kashte, bien ftohtë - ndjerë, pëlhurë. Kapele lesh dimrit të ketë forma të thjeshta, të tilla si një çallmë hat, lindur kapak ruse lesh, kapak e tij dhe rryma. Hat mund të jetë thurur (në një sport style-) ose lesh (një kapak me vesh-flaps). Ajo gjithashtu depersonalizes pronarëve të tyre.

Pra, mund të veshin ato vetëm për njerëzit që nuk e kujdesit në lidhje me problemin e krijimit të stilit tuaj. Një tjetër gjë - hat. "Kam një dobësi për kapele.  Sa ishin atje me mua! Ata janë elegante dhe të çuditshëm, funny dhe dramatike, çdo fun.  Sipas mendimit tim, një grua në një kapelë kurrë nuk mund të harrojmë, "- thotë Loren. Zgjidhni një hat-për-ballë nuk është e lehtë.  Hat - kjo është dorën e fundit që përfundon ose të denjë për një kostum, apo, anasjelltas, ajo do të prishin.

Hat nuk ka për të dalë jashtë, sy infektues. Ajo duhet të jetë të rehatshme, për të mbrojtur kundër, të ftohtë shiu dhe era. Dhe akoma - për të dekoroj dhe theksojnë individualitetin.  Philip Tracy, tri çmimin shquar britanik për pajisje projektuesi më të mirë, duke ndihmuar klientët për të zgjedhur një kapelë: "Kjo nuk është gati të ndryshojë tërësisht sy tuaj, hat duhet të ju ndihmojë të bëhet më tërheqëse."

Kjo është një karakter të ndritshme dhe të fortë kërkon një kapelë të përshtatshme - të jashtëzakonshme. Plotë zonjat mund të sigurtë të veshin të gjerë-brimmed kapelet, në qoftë se rritja e tyre është nën mesataren. Të lartë për gratë, në të kundërt, veshin një kapelë pa kufij nuk është i rekomanduar.  Designers moderne preferojnë një gjerë-brimmed kapelet, stilet më të popullarizuara të tilla si "Sevilje", "bersalino" Panama.

Në sfond rrymat larguar, aq popullor në shekujt e parë, dhe si modeli mashkullor me një buzë të vogël drejt. Kapele elegante Ansamblet plotësohen me lakuar në mënyrë të barabartë të gjithë perimetrin e fushave (të modës, të ofruara një herë Chanel). Kapele moderne shpesh kanë një përfundon pasur dekorative në formën e kurora, ose një bandë e frutave mutit në mes të vitet gjashtëdhjetë.

Lule mund të jetë një ngjyra shumë të pazakontë, të tilla si pëlhurë me pika, ju lutem ose vija, si fryt natyror, dhe ngjyrat gaudily larmishme.  Kapele të vogël mund të jetë pendë koket. Kolonial kostum popullore hat plotëson të kashtë ose palme gjeth, stil xhins - një kapelë bërë prej lëkure.

Ansambleve të pëlhurave moderne (të ashtuquajtura tehnotkaney) duken të përsosur me kapele të stilit të bërë transparente me ngjyrë vinyl thjeshtë. Për më tepër, hat mund të bëhen të lehta duart e tij.  Le të kujtojmë ndryshimet e famshme hat Parajanov.  Panamku zakonshme ai shtoi një pjesë të velit, letër varaku, shirita nga një kuti me karamele, xhingël.

E pra, unë do të doja të përfundojë një frazë e mrekullueshme që ishte një herë tha për EM Remarque, dhe, natyrisht, kishte të drejtë: ". Një kapelë që vjen për ju, është më shumë mbështetje morale se i gjithë trupi të ligjit" Bazuar në materialet e

yo merr, , hat veshje, yo, thur