për thurje

 

Lodër thurur butë

Pa dyshim shumë prej nesh i kushtoi vëmendje të vogël thur kafshë të vogla, e përdorur si një Keychain në çelësat varur në telefon, dekorata për një shpinës apo thes. Apo ndoshta ju u është dhënë një prej tyre si një suvenir, një paraqitje të vogël apo të cilët kanë disa miq në raftet dhe në pots lule jetuar një familje të tërë të këtyre krijesave në lëvizje.  Edhe ata që nuk janë të njohur me ta, në një takim nuk do të mbetet indiferent.

Kjo është e pamundur të mos e shikojmë në muzzles emocione prekëse, sytë inteligjente, putrat vogël dhe bishtin. Quajnë këto krijesa fantastike amigurumi.  Amigurumi (në japonisht lodër thurur e butë), nuk është vetëm një xhingël bukur, një art japonez grep lodra të vogla.

Fillimisht ata portretizuar karaktere karikaturat jashtëzakonisht japoneze, por me kalimin e kohës, u bë i mishëruar kafshët imagjinare ose reale, insektet, burra. Edhe objektet e pajetë kanë sytë dhe hundët: vegla, ushqimore, fruta, perime, lule, forma më popullore e sot të bëhet keksik.  Aktualisht amigurumi shumë i zakonshëm në Amerikë dhe Japoni.

Gati një në tre Japanese gëzon krijimin e bukur krohotulichek.  Në vendet CIS, ky lloj arti nuk është ende një hype, por si një hobi e ka bërë mjaft popullore.  Lodrat janë zakonisht 5-7 cm në gjatësi thur, por ka mjaft tiddly deri në 1 cm  Në çështje të tjera, ka një standard të caktuar, gjëja kryesore që e vogël ishte vendosur në pëllëmbë.

Amigurumi përbëhet nga pjesë të veçanta, me grep në një spirale. Mbushur me pambuk, por kohët e fundit filluan të përdorin materiale nga më të ndryshmet: sintepon, shkumë, holofayber, plastike ose rruaza qelqi, etj Detaje të thur me njëri-tjetrin ende apo përdorimi varet speciale. Rrobaqepëse marrin nyje ana përdorur në vend të butonave të zakonshëm.

Struktura amigurumi disproporcionale, kreu i formë sferike, madhësia e shumë më të madhe të gjithë pjesën tjetër të trupit.  Trupi, bashkangjitur shpesh në një formë cilindrike dhe të pajisur me duart e vogla, këmbët dhe bisht. Duhet të theksohet se këto janë të madhësive tradicionale, por jo domosdoshmërisht vetëm për të vëzhguar e tyre, pasi nuk janë lodra, e përbërë nga vetëm kreu një ose kokë me sewn për në këmbët e saj.

Nëse ju keni një dëshirë për të lidhur të tillë një vetë-brumbuj, gërmimi në internet, ju mund të gjeni një numër të mjaftueshëm schema me një përshkrim të hollësishëm, si dhe klasa mjeshtër ilustrohet hap pas hapi instruksionet.  Getting Started, të përgatisë leshi ose fije pambuku me ngjyra të këndshme.  Fillestar thur mirë nga fijeve të trashësi mesatare.

Me kalimin e kohës, siç do të fitohet me një përvojë pak, ju mund të përmirësuar për një buklirovannuyu gëzof cilësi ose për të krijuar lehtësim dhe i shprishur fëmijët.  Zgjedhja goditje, mos harroni se diametri i saj duhet të jenë më të vogla se zakonisht merret për këtë lloj i fije. Kështu, ju merrni pëlhurë më të dendura me pa vrima përmes të cilave nuk do të bëj mbushje.  Detajet janë thurur në një spirale, duke shmangur të panevojshme seams.

Provyazyvayut kokën nga qafa, bust e priftërinjve, këmbët e këmbët dhe duart nga kyçet e duarve. Një duhet të fillojë jo me rrjet e lak ajrit, dhe të përdorin një unazë të dyfishtë thread është plagë rreth gishtit dy herë dhe lidhur me gjashtë kolona off, dhe pastaj të forcuar butë. Në këtë mënyrë mund të shmangur vrima.  Pastaj ju mund të merrni në rreshtin e dytë.

Kryerja e Futjet më të nevojshme dhe të zbritjes, ju do të arrijë formën e dëshiruar: konik, ovale, raund.  Pas mbarimit të gjitha detajet, rras ata të përgatitur materiale.  Në këmbë ju mund të vënë rruaza qelqi dhe plastike, dhe bust dhe kreu, tërheq në kutinë nga nën vezë me çokollatë.  Për të dhënë bilancit, të vënë në kukull në terren agjent koeficient, për shembull, gurë minerale.

Qep të gjitha detajet dhe me kujdes palosje përfundon fërkimit në temat.  Qëndis, barazim ose zam sytë dhe hundën. Zbukuroni me një kafshë të ardhme si imagjinatën shpejtë.  Pas marrjes përvojë të mjaftueshme, shumë kanë filluar të bëjnë amigurumi profesionalisht.

Për të lehtësuar procesin, e bëjnë përdorimin më të mirë të boshllëqet, të cilat janë një grup i formave të thjeshta të bëra më parë.  Kur thurje në mënyrë, klienti mund të imagjinohet një kukull menjëherë të ardhmen, të zgjedhë, madhësinë figura formë,. Me ndihmën e tyre, mundësinë e gabimeve dhe Rework të rasteve janë të minimizohet.

Krijo një cute knick-knacks në mjekësi nuk është thjesht një lojë të këndshme, këtë profesion e ka një reputacion si një terapi thurje. Qendisi me grep lodër pellushiA nuk kërkon më shumë përpjekje dhe stresi, lëvizjet e matura të pushojnë dhe të qetë, dhe gjë e bukur apo lodër me duart e tyre të lidhura, frymëzuese.  Kjo është një antidepressant të veçantë, normalizes gjendjes mendore dhe emocionale bilancit, një person merr një pushim mental.

Për të ndërtuar, e bukur, artikujt e dobishme për të zëvendësuar mendime të këqija vijnë humor të mirë dhe të paqes.  T'i përmbahen standardeve të pranuara në përgjithësi ose nuk është marrë ndonjë rregulla, të krijuar tuaj, ose nuk donte, lodra të veçantë. Le amigurumi artit dojë ju dhe të dashurit tuaj të ëmbël, fytyra përçmuar pak.  Krijo, të ndërtuar, mishëron dhe askush nuk do të mbetet indiferent për fëmijët tuaj pabesueshëm. Bazuar në materialet e

, skema e thur me grep, fiksohem, thur me grep, shtiza