për thurje

 

Amigurumi është një kafshë pellushi miniaturë

Amigurumi është thurje kafshë të vogël mbushur

Ju ndoshta keni takuar tashmë me këto kafshë pak simpatik buta pak me kokat e mëdha prekur, sytë inteligjente dhe këmbët funny dhe bishtin e tyre janë të lidhur në qese dhe backpacks, si një zinxhir kryesore dhe telefonat celularë, veçanërisht një mik trim pak të varur në qafën tuaj ose të bashkëngjitni kapelë, si një stoli, dhe disa ata jetojnë në shtëpi, në lule në dritareje apo në një raft në dhomë gjallë. Ata janë quajtur amigurumi.

Amigurumi ajo thur miniaturë kafshët pellushi, zakonisht me një imazh të çdo kafshë që ekziston ose jo, dhe të pajisura me karakteristika antropomorfe.  Gjithashtu, ajo mund të jetë lloje të ndryshme të Men stilizuar apo objekteve edhe pajetë, të marra nga do e syve e autorit dhe veshët dhe kanë bërë mjaft të njeriut si, një formë popullore e "tortës" me një fytyrë qesharake tërheqëse.

Që sot, ky stil duket të jetë e lidhur tashmë, të gjitha personazhet e karikaturave popullore.  Por fillimisht amigurumi nga Japonia, dhe ata portretizuar karaktere vetëm karikaturat japoneze. Emrin e tyre rrjedh nga togfjalësha japoneze denoting konceptin e "thur" dhe "lodër e butë". Si rregull, thur me grep amigurumi.

Toy është rreth 5-7 cm (edhe pse ka fëmijët në rritje deri në 1 cm) dhe përbëhet prej elementeve të veçanta, me grep, sewn dhe i mbushur në mes të një stacionare ose të lidhur me varet veçantë për lodra kokë dhe këmbët mund të tjerrje në drejtime të ndryshme.  Elementet kryesore janë rrumbullakuar kokë, të afërm shpesh mjaft të mëdha të përmasave të trupit, trupi cilindrike, këmbët apo të armëve dhe këmbët, ndoshta, bisht dhe veshët, feçkë, dhe stolitë e ndryshme, të nevojshme për karakterin.

Për të krijuar një imazh të përdorura si sytë dhe hundët janë të gatshëm për të blihet në dyqane të veçanta të mallrave për krijimin e lodra e butë, dhe të agjentëve të ndryshëm toning: nga shënuesit dhe crayons për përbërjen e vërtetë e kësaj podvodok, hije skuqem, kuq buzësh dhe sy .   Për t'ia filluar thurje lodra, ju duhet të aksioneve deri në të drejtën ngjyra fije dhe trashësi prej leshi ose pambuku.

Kjo duhet të fillojë me trashësi mesatare e fije, të tilla si 400-450 m leshi per 100 g. Me kalimin e kohës, të mësuar teknikat themelore, ju mund të provoni një fije gëzof, fije me një efekt boucle apo bar për të krijuar një fëmijë i shprishur. Ju gjithashtu do të duhet goditje madhësinë e saj duhet të jetë e tillë që në bare pa thurje yo doli shumë pëlhurë të dendura pa vrima.

Për lodra mbushje janë mbushëse të veçantë, për shembull, poliestër mbushje apo holofayber që ju lejon të plotësoni të dhënat në mënyrë të barabartë, si dhe qelqi ose rruaza plastike për mbushje të gjymtyrëve.  Detajet janë thurur lodra rreth, por nuk u bashkua me radhët, dhe të shkojnë në një spirale, duke shmangur "shtresë" në lodër.

Për shkak të zbritja dhe shtimin e unazore në vendet e drejtë janë të nevojshme pjesë raundin formë, zgjatur, tapered, etj  Filloni thurje në një rreth pa mbyllje nevojë të zinxhirit të unazore në rrjet ajër, siç është bërë zakonisht nga thurje ose peceta për të përfunduar thread dy herë shapok.Sleduet rreth gishtin e saj të vogël dhe do ta lidhë në kolonën e gjashtë rrjet rezulton.

Pastaj ju duhet të tërheqë majën e hollë, butësisht shtrëngimi rrjet në mënyrë që të dhënat nuk do të jetë hapja, dhe vazhdojnë të thur në një spirale, duke e bërë pagesat e nevojshme dhe dhjetor  Duke i lidhur me detajet e sende e tyre dhe qep së bashku, mjeshtërisht tucking përfundon brenda filamente.  Sytë dhe hunda mund të jetë një fije të përshtatshme për të qëndis ose bojë, por ju mund të përdorni copë lëkure (të prerë prej tyre pjesën e djathtë dhe duke i dhënë asaj një vëllim me një qiri apo pjatë e nxehtë), ose beads, beads, copë leckë dhe mirësi të tjera të punuar me dorë. Bazuar në materialet e moikompas.ru

Postime Related:
  1. qendisi swimwear

    yo, yo, lodra thur, grepa, thurje