për thurje

 

Lesh punuar me shtiza

Jo të gjithë njerëzit, madje edhe më famëkeq "foodies lesh" e di për ekzistencën e një gjë të tillë si një lesh punuar me shtiza. Ne jemi të mësuar të gjitha për faktin se lesh mund të jetë ose natyrore ose artificiale. Megjithatë, industrinë e modës nuk është ende në këmbë, dhe të gjithë ne favorizuar Shtëpisë së Moda profesionalisht duke punuar me lesh mënyrë që të bëhet një pamje krejt të re.  Sot, thurje në kulmin e popullaritetit.

Ne jemi gjithnjë e më parë në catwalks e botës prљt-a-porter një larmi të madhe të gardërobë thurur artikujve.  Pa përjashtim dhe gjërat që lidhen me lesh. Praktika tregon se lesh mund të jetë thurur dhe rrobat e tij nga ajo merr një vështrim të veçantë dhe shumë origjinale. Pra, çfarë është lesh thurur? Çfarë është produkt i një lesh thurur, dhe se si ajo merr formën e saj përfundimtare?

Cilat janë avantazhet e fibrave veshjeve lesh?  Kjo ishte, në fakt, do të diskutohen në këtë material.  E para për të folur për një lesh thurur, ishte i njohur kanadez projektuesi Paula Lishman (Paula Lishman), i cili në vitet '70 të shekullit të kaluar ka paraqitur publikut produktin e parë të ashtu-quajtur fije lesh. Lishman mori zotërisë së saj të lëkurat, lepuri kastor natyrore dhe vizon.

Për një projektuesi të gjatë kohën e Montreal mbajtur një teknologji të ruajtur nga afër të fshehtë për të krijuar temat e pronarit ekskluzive e lesh. Por në vitin 1998 këtë teknologji u bë në dispozicion për publikun, dhe disenjatorët më shumë dhe më përfshijnë në koleksionet e tyre Haute e artikujve lesh thur.  Kjo lesh luksoze është përmendur shpesh si fije lesh apo lesh punuar me shtiza.

Paula Lishman nisur e saj të vetëm njëjtë me gëzof lepuri, dhe pastaj u zhvendos më pas në të veshurit e një fije të mirë nga elita e më zi, vizon dhe dhelpra. Në përgjithësi, furriers moderne nuk mund të vërtetë festojnë dhe gëzof lepuri si një lëndë e parë për filamente në këtë rast është shumë më premtuese është vizon.  Si është fije lesh?  Thread Für është bërë si më poshtë.

Para së gjithash, çdo lëkurë është e ndarë në shirita të vogla, të cilat nuk janë të prerë një vijë të drejtë, por një spirale, respektivisht. Së dyti, rrip i rezultuar është shtrembëruar dhe të manipuluar nga një mjeshtër në një rrjet të materialit fleksibël, apo pambuku, e cila është baza.  Nga rruga, kjo kornizë mund të jetë formë krejtësisht të ndryshme.  Sidomos e rëndësishme është fakti se strips lesh me gjerësi optimale të 8 mm, respektivisht, 3do.

Nga rruga, thonë ekspertët, bare të mira janë marrë nga lesh me gëzof, e cila ka një cipë të dendura. Lista e mekanizmit ideale për prodhimin e fijeve janë përbërësit e mëposhtme natyrore: rakun, vizon, dhelpra, dhelpra polare, qelbës, dhelpra, i zi me gjatësi optimale marr një sy gjumë, dhe scrapings e cilësisë së mirë dhe të dendura. Jo më ideale për prodhimin e fill lesh me gëzof është i deleve dhe lepuri.

Pra. me scrapings gëzof lepuri shumë i hollë, dhe një dele qethura lesh të shkurtër, e cila nuk mund të krijojë një "efekt gëzof." Lesh më të mirë, nga të cilat të merrni një fije të madhe, një vizon. Le të kthehen në teknologjinë e prodhimit të fillesa lesh.  Pas prerjes çdo brez e lesh është i përpunuar në mënyrë që të marrë një varg të fortë dhe të qëndrueshme lesh.

Në fakt, ka disa teknologjive për të lëkurës. Skema e më popullore erërat e deri në një grup spirale e lesh mbi një bazë të rregullt apo fije thread-i përshtatur. Megjithatë, disa prej fibrave rezultojnë janë të bashkuar në një të vetme, e cila është plagë në një bobinë ose në një top.  Fije lesh për cilësi e saj është tepër i shkathët.

Për shkak të faktit se ky thread është plagë rreth rrjetit kryesor është lesh dhe jashtë dhe brenda e produktit.  Një tjetër avantazh i madh i lesh thurur me rroba është dritë dhe pothuajse i papeshë. Ashpërsia e thread, siç është rasti me lesh të zakonshëm ose sweaters akrilik janë të përjashtuara absolutisht.  Produkt i thurur lesh gjobë ruan formën e vet origjinale, pëlhurë nuk është rrudhur, dhe është e qëndrueshme. Nga i njëjti.

Veshje, fill lesh nuk ka nevojë për rreshtim, sepse anën e brendshme është shumë e këndshme për trupin dhe nuk shkakton asnjë siklet, si, për shembull, leshi apo akrilik vështirë.  Deri më sot, lesh thurur është shumë popullor. Nga kjo janë bërë shalle luksoze, sweaters bukur, xhaketa origjinale, mantelet e bukur dhe ponchos, Boas, muffs, xhaketa, capes, stoles dhe kështu me radhë.

Disa designers eksperimentoi me një fije me gëzof, domethënë, të krijojë pantallona, ​​sipër-funde dhe tunikat e fije lesh. Produktet e bërë nga lesh thurur është një alternativë e shkëlqyer për lesh tradicionale, kjo është diçka interesante dhe origjinale.  Kujdesi për veshje me shumë file të lesh nuk është e vështirë. E vetmja gjë që vlen të ditur është fakti se nenet e fillesa lesh nuk mund të fshihet.

Pas larjes këtij produkti do të ketë absolutisht asnjë pamjen presentable. Në fund të sezonit vjeshtë-dimrit është më e mirë për të dhënë një xhaketë apo pallto kapuç të thatë pastrues.  Artikuj të tilla delikate veshjet trajtim të preferuar, dhe si çmimin e këtë qëndrim do të shërbejë jo ju vetëm një apo edhe dy sezone.

Në përgjithësi, produktet e thurur lesh luajnë një rol edakogo dekorative se objekti funksional, i cili do të jetë i mbrojtur nga moti ngrirjes. Nëse produkti i fillesa lesh thithur erë të hidhur e parfum, kimike, tymi i duhanit, ju mund të në shtëpi për të trajtuar atë me avull ose të ajrit të nxehtë në gjatësinë e krahut.

Nëse ju papritur lagur produkt i një lesh thurur, thatë atë mbi supet, dhe pastaj të trajtojnë me avull ose të ajrit të nxehtë, në mënyrë që Villi nuk janë të mbërthyer së bashku.  Mbani gjërat e materialeve të tilla duhet të jenë në të njëjtat vende ku veshjet tradicionale lesh apo pallto në një vend të thatë të ngrohtë, qese kanavacë me qarkullimin e ajrit të mjaftueshme.

Sot, shumë prej nesh kanë një kombinim i fjalëve "thurur lesh" nënkupton modelet me elongated dhe varet. Fije lesh thur me grep më së shumti, thurje, ose duke përdorur një makinë thurje. A nuk e ngatërruar fije fije lesh dhe autentike, e cila ka një "efekt lesh."  Deri më sot, një nga produktet më të njohura janë thurur ponchos vizon lesh, capes dhe Boas martesor.

Këto gjëra duket e butë, i papeshë gati dhe me stil. Nëse ju preferoni lesh me modele (dresses, xhaketa, sweaters), produkt i një vizon thurur është zgjedhje e përkryer.  Lesh thurur është i ndryshëm nga klasike, në veçanti, fakti se qimet e parë nuk duket kaq shumë kohë, dhe bollëkun e teknikave thurje jep mundësi për të dekoroj një shumëllojshmëri të harton produkt.

Items e lesh veshjeve thurur mund të kombinohen të përkryer dhe i veshur jo vetëm në dimër, por në pranverë ose në vjeshtë.  Një tjetër plus të madh të produkteve lesh thurur janë pak më të lirë se të njëjtat gjëra pak nga një mekanizëm i vetëm. Për shembull, një xhaketë e bukur apo ponço thurur nga vizon do të kushtojë rreth tre herë ose katër më e lirë se pallton vizon tradicionale. Në çdo rast, zgjedhja është e juaja. Bazuar në materialet e mp.spb.ru

Postime Related:
  1. thur kapele

    , skema trikotazh, dresses, model