për thurje

 

Historia e thur me grep thurur këpucëve baby

Në Egjipt, një nga varret e gjetura heqël fëmijëve thurur, arkeologët kanë gjetur se ajo më shumë se katër mijë vjet.  Dhe në fillim të epokës teknikat tona thurje dhe parimet ishin në nivel shumë të lartë. Për shembull, në Kajro të vjetër gjetur një fustan të shkëlqyer multi-colored mëndafshi, i lidhur me hala metalike. Mostra të ruajtura të gjëra të thurura, që daton në shekujt IX dhe X pas Krishtit.

Found çorape për fëmijë, të cilëve gishtin e madhe është e ndarë nga pjesa tjetër, si në doreza moderne që mund të kalojnë në mes të këmbëve rrip sandale.  Besohet se në Evropë thurje depërtuar koptët - krishterëve egjiptian.  Në udhëtime misionare ata morën me vete trikotazh, që kanë tërhequr vëmendjen në mbarë botën, dhe në shekullin e XII në Evropë është bërë një detyrat e shtëpisë thurje.

Në shekullin XIII Francë, thurje është bërë mjaft fitimprurës një degë të industrisë. Qendisi kapele, dorashka, jerseys, çorape.  Në Skoci, ka kësulë tradicionale - beretë punuar me shtiza.  Interesant, i pari thurje ishte një profesion mashkull, dhe meshkujt luftuan me konkurrencën e femrave me marrëveshje të veçanta. Në 1612, Pragë chulochniki deklaruar se dhimbja më e gjoba nuk do të funksionojë në një grua të vetme!

Vetëm më vonë, kur u bë e përhapur thurje, ata u bënë të angazhuar në kryesisht nga femrat.  Dhe ende njerëzit nuk e kanë humbur interesin në thurje. Në vitin 1946, konkurrenca kombëtare amerikane e njeriut me grep fitoi dhe çmimin e - goditje Artë - shërbyer personalisht me Estee Lauder.  Në 1589 famullisë asistent prifti William Lee shpik Vulbridzha thurje makinë.

Në vend të kooperativave thur shfaq industri, e cila tashmë derëtarëve nuk mund të konkurrojnë.  Në një kohë nuk kishte një mendim që do të zëvendësojë makinë manuale thurje, por më të mëdha të prodhimit në masë të produkteve të prodhuara, gjërat më të vlefshme të bëhen lidhur me dorë.  Kjo vlen veçanërisht për grep.

Sepse thurje është shumë e ngjashme me motor, dhe crocheting unike gjithmonë e dukshme, individualitetin e produktit.  Kërkimin tim për dantella me grep filloi në Itali, në Katedralen e Shën Pjetrit.  Ndër dantella bukur që stolisen lloj pëlhurash altarit dhe veshje, ka ende një mostra disa i përkasin shekullit të 16, ka bërë një goditje.

From shekullin e 16, me grep, dantella veshje dhe sende të shtëpisë shkoi "ecin në Evropë", dhe në shekullin e 19 kjo ishte me të vërtetë arti bizhuteri. Knits të kohës, të ruajtura në muze dhe shtëpi private, admirojnë bukurinë dhe hirin, kompleksitetin e mahnitshme dhe aftësi. Dantella më e madhe e zhvillimit grep marrë në Irlandë.

Duke marrë shembullin e një kordon shumë të shtrenjta në Bruksel, të cilat ata nuk mund ta përballojë atë, fshatar i varfër dhe të paarsimuar irlandeze solli artin e dantella me grep në nivelin e kryeveprave.  E ashtuquajtura dantella irlandeze, dhe sot e kësaj dite një çmim të madh.  Në vendet me gra klimat e ashpra shpenzuar mbrëmjeve gjatë dimrit, vyvyazyvaya ngrohtë, rrobat e bukur dhe origjinale për familjen.

Yuzhanki mbrojtje nga dielli kapele, cadra, shawls dhe doreza, të lidhura duart e tij, e cila nuk kërkonte shpenzime të mëdha për prodhimin e tyre - vetem fije dhe goditje.  Me këto pajisje mund të lidhen çdo gjë: peshqire, napkins, liri krevat, rroba, këpucë dhe lodra, perde në dritare dhe peshqir, Mats, çanta, kapele dhe doreza, batanije, bedspreads dhe jastëkët, dhe madje edhe disa pjesë të mobilje dhe bizhuteri.

Tani - në fakt një fije dhe grepa. Ju mund të lidhet çdo thread, por duhet gjithmonë të jetë e përshtatshme për ata të përshtaten goditje.  Trashësia e thread duhet të përputhen me trashësinë e lidh është në pikën e saj më hollë, që është "në qafë."

Grepa hollë janë zakonisht vetëm metalike ndryshojnë në numër nga 14 (për thinnest e temat, për shembull, konvencionale, mbështjell Numri 40, 30, 20, 10) në numrin 00, të mesme, apo grepa të mëdha mund të jetë, alumini plastike dhe dru, dallohen nga shkronjat nga B (2,5 mm) në P (16 mm). Kjo është - grepa kryesore.

Ka zgjatur për më shumë grepa Tunis, apo afgan, thur me grep, me grepa e tillë mund të mbajë një numër të madh të sythe, si në foli.  Dhe në fund, "formë u-je" grepa, të cilat nuk do grepa emrin, ata përfaqësojnë një kornizë zgjatet, rreth të cilit vargjet janë plagë në fillim, si një formë u-je i madh, dhe pastaj të drejtuar qepje zakonshme dantella thur me grep dhe sythe.

Record modelet dhe fotot dhe publikimi i tyre të parë të Holandës, i cili doli në 1824 në "Penelope" ditar. Nga fundi i shekullit të nëntëmbëdhjetë përfundoi me bashkimin e shenjave dhe simboleve dhe janë zhvilluar dy sisteme e simbol: britanike dhe amerikane.

Në Rusi, Evropë, Amerikë, Afrikë dhe Azi për regjistrimin modelet e shenjave konvencionale përdorur të njëjtin sistem, dhe në Australi, Britani dhe disa vende të Komonuelthit - të tjera, britanike, por për të kuptuar ata është e mundur, sepse të gjitha Publikimet kryesore ofron një tabelë përmbledhëse e përkthimeve.  Unë pothuajse gjithmonë përdorin këtë sistem, në të cilën unë u mësoi, amerikane, ruse me të njëjtë.

Për të filluar punë me shtiza, ju duhet të mësoni, "ABC". Kjo nuk është e madhe dhe nuk është e vështirë. Ju shpejt të përdoret për të.  Thurje - një metodë e rrobave të prodhimit, është manual (në gjilpërat ose lidh) dhe motor.

Në një nga varret e faraonëve u gjet goditje të fëmijëve të punuar me shtiza. Thumb ishte vyvyazan veç e veç, që në atë kohë mbanin këpucë të ngjashme me plazh tona.  Në shekullin e 5-të. Thurje lulëzoi në Lindje dhe rreth 9 në bie në Evropë, ku deri në atë kohë ishin stockings bërë leckë dhe lëkurë të hollë.  Në Evropë, ka thurur stockings.

Ata ishin të veshur, dhe mbretërit dhe rrethim të tyre.  Në Spanjë, vetëm në shekullin e 16. Njohja marrë thurur stockings, dhe Mbreti Henry VIII angleze ishte atje si një dhuratë të shtrenjtë të një palë e thurur me dorë stockings.  Stockings ishin një artikull të domosdoshme të veshjeve në shekujt 77 dhe 18. në meshkuj mot të ftohtë veshur vetëm 12 palë stockings. Është e njohur që atëherë, si rregull, të angazhuar në thurje burrat, jo gratë.

Me 1589 William Lee galvertonsky prifti shpiku makinë thurje, por Mbretëresha Elizabeth I mohuar atij një patentë për shkak të zorrës lidhur me këtë makinë, u duk sewn trashë prej mëndafshi, dhe këshilluar shpikës për të fituar para me punë të ndershme . Lee u zhvendos në Francë dhe themeluan qytetin e Rouen, e para punëtori mekanike thurje.

Në fund të shekullit 18. Franca shpiku makinë thurje rrethore, pëlhurë thur në një tub. Stockings, thurur në një makinë që shpejt zëvendësohet dora-mbajtur produkteve, si ata ishin shumë më të lirë.  Nga materiale të veshjes.  Ne apel për artizanat të lashtë e të cilit është humbur në fillim thellësitë e historisë.  Trikotazh vjetër, gjetur në Botën e Vjetër përkasin cc IY-Y. AD, dhe në Botën e Re (Peru) - për të AD W shekullit

Çfarë ndodhi para? Në të vërtetë, provat më të hershme tregon asgjë të teknikave shumë të zhvilluar e thurje, modelet vizatim, zgjedhje ngjyra, dhe gjatë zhvillimit më parë ishte, pa dyshim, një shumë e gjatë.  Prandaj, studiuesit janë duke u përpjekur të provojnë se njerëzit me të vërtetë ka filluar shumë kohë para erës sonë në pronësi teknikë thurje dhe e përdorën atë.

Në vende të ndryshme të Lindjes ka prova për përdorimin e supozuar të rrobave të thurur në kohët e lashta. Në një varr në Beni-Amenemhta Hassan u zbulua vizatim muri, në lidhje me afërsisht H1H pes dhe përfaqëson Semites.  Katër shifrat e femrave në mesin e tyre, i veshur me një lloj xhaketa të punuar me shtiza.  Në rrënojat e pallatit në Ninivë luftëtar lehtësim Senaheriba gjetur në çorape e tij, është shumë i ngjashëm me ato moderne.

Në vitin 1867, William Felkin në studimin e tij të historisë së stockings u përpoq duke përdorur më shumë ose më pak logjike arsyetimi për të vërtetuar se thurje ishte i njohur në kohën e Trojës luftës, gjatë krijimit të "Iliada" dhe "Odisea" e Homerit, dhe vetëm në përkthyesit dhe kopjuesve gabime, por edhe për shkak të mundësisë së kushteve të tilla janë zëvendësuar fjalën "thurje" dhe "gërshetim".  Siç e dini, Penelope, duke pritur kthimin e burrit të saj Odisea përmbajtur premtimit të etur suitors se do të martohet sa më shpejt veshje e dasmës do të jetë gati, por netët janë tretur gjithmonë atë ditë wove.

Ne fakt, Penelope ishte thurje atë, në mënyrë që për të shpërndarë më shpejt, pa thyer dhe çdo fije të dukshme kanavacë vetëm lidhur, por jo të endura.  Dhe në kohën e vazo lashta greke të luftës së parë imazhet e Trojës fisnikët Troy rob në të shtrënguar, pantallona të ngushta, triko thur kujton të kohës veneciane hat madh doges 2500 vjet më vonë.

Por kjo është vetëm spekulime dhe hamendje, tani shpesh hodhi poshtë ose të vënë në pikëpyetje hulumtimet arkeologjike. Nëse marrim parasysh se të hershme ekzistuese grep - një teknologji relativisht të sofistikuar - referohen III - Y cc BC dhe në vende shumë të largët nga njëri-tjetri, ajo mund të konsiderohet si provë që thurje origjinën shumë më herët, edhe pse nuk dihet saktësisht kur.

Në qoftë se ne supozojmë se në të kaluarën, çdo lloj i punës ka zhvilluar ngadalë, ne nuk mund të përjashtojë mundësinë që njerëzit të mësuar për të thur disa shekuj para erës sonë.  Thurje - një nga format më të vjetra të artit dekorativ, i cili ka ekzistuar për më shumë se tre mijë vjet. Thurje u gjetën në varret e lashtë të Egjiptit, Romës dhe Greqisë. Rreth thurje, tha se një nga legjendat e Greqisë së lashtë.

Pallas Athena ishte një perëndeshë nderuar. Ajo i dha popullit diturisë dhe të njohjes, mësoi atyre artit dhe vepra artizanale. Vajzat e Greqisë Athena lashtë ishte nderuar për atë që ajo mësoi ta grep.  Në mesin e mjeshtrave, tkavshih transparent si piktura e ajrit, i famshëm për Arachne, e bija e leckë Dyer.

Arachne ngriti artin e tij dhe vendosi të thërrasë vetë perëndeshë Athena ndeshjen.  Nën maskën e një grua me flokë gri-, përkulur e vjetër u shfaq para Arachne perëndeshë dhe paralajmëroi grua arrogant - nuk mund të jetë mbi perënditë, të përpiqen të mposhtin vetëm të barabartë.  Arachne nuk e dëgjoni këshillën e mençur e një gruaje të vjetër. Ajo wove leckë, e cila është e krahasueshme me bukurinë e kanavacë e perëndeshë.

Por, në mosrespektim Arachne tim të punës dhe të shprehur përbuzje për zotat.  Athena i zemëruar, grisi të punës Arachna dhe goditi goditje vajzë. Arachne pakënaqur nuk vuajti, vetëvrasje të kryera turp. Athena shpëtuar grua arrogante, por u kthye atë në një merimangë. Dhe që Arachne merimanga gjithmonë weaves web tij.

Dhe në jetën reale, njerëzit kanë kërkuar të përdorin web si fije.  Në Kinën e lashtë, nga mëndafshi dresses merimangë sewn.  Pëlhura të endura në web është e popullit të Paraguajit. Mbreti i Francës, Louis XIV, kishte marrë nga Kuvendi i suvenireve çorape Montpellier dhe dorezat që janë të lidhur mëndafshi nga merimangat.

Me 1709 natyralist francez, Bon de Saint Hilaire shkroi një disertacion "Për përdorimin e mëndafshit merimangë," e cila përshkruhet në detaje bazat e tjerrje një web të leckë. Wide Web konsiderohej një material të përshtatshëm për prodhimin e mëndafshit.  Spiders e formën e kërkuar (nefilly) u gjetën në ishullin e Madagaskarit dhe zonat lindore të Afrikës. Këto spiders madhësinë e një thumb, endje një rrjet të zënë deri në 8 metra në diametër. Pavarësisht thread saj hyperfine është e fortë.

Kjo hutuar jo vetem karkalecat e madhe, dhe zogjtë të vogla. Banorët e ishullit të New Guinea kapur një peshk në web e pellgje të vogla dhe backwaters qetë të lumit.  Në ishullin e Fixhi dhe Ishujt Solomon rrjetat nga një web të tjera se peshqit kanë kapur insektet, songbirds dhe shkopinj edhe zgjuar.  Strukturën e web çuditërisht të lehta dhe të ajrosur.

Kjo është e fortë dhe më elastike të gjitha llojet e mëndafshit artificiale dhe natyrore. Por vështirësia e organizimit të prodhimit industrial çoi në një web e indeve që mund të shihet vetëm në muze ...  Ajo ka qenë e gjatë duke u përpjekur për të dekoroj jetën tuaj, njerëzit kanë kërkuar të përdorin materiale të thjeshtë për një kombinim i formave të thjeshta dhe modelet me modest, duke arritur një nivel të lartë të aftësive.

Hand thurje Fillimisht u shfaq si një domosdoshmëri thjesht utilitar, u kthye më vonë në një formë e artit.  Knits janë vlerësuar gjithmonë shumë të lartë. Për shembull, në Evropë ata mund të jetë vetëm në të parë njerëz shumë të pasur.  Stockings thurur mëndafshi të ishte një dhuratë, edhe për mbretërit!

Për shembull, Mbreti suedez Erik IV urdhëroi një palë çorape të gjata mëndafshi. Dhe ata kosto - këpucar vjetore të pagës mbretërore  Është shumë e vështirë për të konstatuar historinë e thurje, sepse thurur fije dhe për të shpëtuar të vështirë. Megjithatë, disa dëshmi të këtij arti na erdhi në formën e imazheve.  Në një nga varret egjiptiane (1900 pes) imazhi ruhet nga një grua, të vënë në çorape tuaj. Çorape Imprint gjetur në lavë ngrirë e Pompeit në 79 AD

Stockings fëmijëve III-Ivv.  BC gjetur në Egjipt.  Këto stockings kanë marrë parasysh formën e këpucë, sandale me një rrip pas një thumb. Egjiptianët e lashtë në prodhimin e çorape pranoj edukuar veç e veç, si në dorashka.  Më vonë, diku në shekujt IX-XI, disa knitters të aftë filluan të bëjnë edhe tekstet mbi këpucë me majë tuaj. Muzetë e Detroit dhe Badelya mbahen këtyre ekzemplarëve të lashtë egjiptian thurje fije pambuku, me tekst drevnearabskim.

Në shekujt XV-XVI thur mjaft të përhapur në mënyrë aktive nëpër Evropë dhe në një detyrat e shtëpisë dhe industri fitimprurëse: stockings thur, çorape, dorashka, hoods, xhaketa kapele. Pastaj ka qenë Scots u bë tradicionale për një model flokësh - qendisi merr. Ka pasur tërë dyqan thurje.  Në 1589 famullisë asistent prifti i Vulbridzha William Lee shpik makinë thurje.

Por më shumë produkte të prodhuar në masë të prodhimit të makinës, më e vlefshme u bë një produkt i bërë me dorë, dhe veçanërisht të produkteve të përafërta me thur me grep, për shkak se produkte të tilla nuk mund të përsëritet në makinë. Dhe ende nuk ka makina thurje, të cilat mund të thur pëlhurë, jo si me grep.  Me kalimin e kohës, mjeshtra të artit, trikotazh merrni në muze.

Për shembull, dy sweaters janë ruajtur në Suedi shekullit XVII - në Muzeun e Veriut në Stokholm dhe në Muzeun Historik në Gothenburg. Zakonisht në Evropë sweaters thurur nga një ngjyrë e fije, gajtan sythe ujdisje pëlhurë pikture, por arabët ende nja dy mijë vjet më parë për të kryer komplekse shumë-colored modele.  Sot ky art vazhdon të zhvillohet, pasuruar nga motive të reja, teknikat përbërjen dhe materiale moderne.

Ky mësim kërkon njohuri të qepura në trikotazh dhe punën e thur me grep me një shumë të bëjë me qëndisje dhe endje.  Megjithatë, dora-thurje të favorshme nga llojet e tjera të qëndisura. Veçanërisht tërheqës është se materiali burimi - fije-mund të përdoret disa herë pa humbje shumë.  Dora thurje mund të prodhojë unik model, unike.

Si për të bërë të mundur të lidh një shumëllojshmëri të artikujve dekorative, të tilla si dantella, batanije, rroba, lodra, bizhuteri.  Në të vërtetë, tani është shumë e vështirë të imagjinohet veshjet tona, pa triko.  Knits janë të rehatshme dhe të qëndrueshme, praktike dhe elegante, në të ngrohtë e tyre dhe të rehatshëm. Dora thurje na lejon që të shprehin individualitetin e tyre, konceptuar imazhin duke zgjedhur cilësi dhe ngjyra e fije, ajo weaves, dizajn dhe stilin e produkteve.

Nëse thurje juaj është e lejuar një marrëdhënie të ngushtë stile, modele dhe kombinime spokes dhe goditje.  Nëpërmjet ekspozitave, revista, modele ekranit, ju mund të krijojë imazhin tuaj unik dhe humor.  1) Librat SA Tarasenko, "artizanale Fun thur me grep dhe shtiza."  2) Me materiale të veshjes.

dora-thurje, thurje, thurur beretë, thurje